Сьогодні ми поговоримо про біполярний розлад та основні його стани: манію, гіпоманію, депресію та психоз.

БАР, біполярний афективний розлад,— психічний розлад, що порушує роботу емоційної сфери людини. Він полягає у перепадах настрою від депресії до ейфорії (гіпоманія і манія).

Трохи історії

Гіпократ і Аретей описували у своїх працях подібні клінічні випадки. Вперше визначення БАР як психічного захворювання дав в 1851 році французький психіатр Жан-П’єр Фальре, який намагався ввести в клінічну практику визначення «божевілля по колу». 

Близько півстоліття по тому БАР заперечувалося психіатрією. Аж у 1896 році психіатр Еміль Крепелін виділив біполярний розлад в окремий діагноз, який називався «маніакально-депресивний психоз». Ця назва закріпилася в психіатрії на тривалий час.

Визначення

Термін «біполярний афективний розлад» вперше запропонували медичній спільноті в діагностичному та статистичному керівництві по психічних розладах (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders — DSM) 4-го і 5-го видання (США). 

Надалі це визначення було закріплено в міжнародній класифікації хвороб (МКХ) -10 і -11 Всесвітньої організації охорони здоров’я. 

Зараз під БАР розуміють афективний (тобто в емоційній сфері) психічний розлад, що спричиняє у хворого повторювані епізоди манії чи гіпоманії, депресії, а також змішані стани.

Для БАР характерна нетипова зміна самопочуття, занепад або неочікуваний прилив сил. На відміну від нормальної зміни настрою у здорових людей, епізоди БАР тримаються стійко й призводять до вагомих наслідків — аж до спроб самогубства. Розлад може зруйнувати стосунки, впливає на здатність вчитися, приводить до непрацездатності, тяжкої хвороби чи навіть смерті.

Симптоми

Біполярний розлад проявляється як постійна зміна стану хворого — від надмірної енергійності й можливої дратівливості до різкого спаду з відчуттям безнадії. Часом такі підйоми і спади можуть чергуватися безперервно. Через такі чергування станів ми можемо відчувати себе або нескінченно слабкими, або навпаки — готовими перевернути світ.

Це впливає і на поведінку — барсик, котрий місяцями відлежувався в депресії, може зненацька відчути прилив надзвичайної енергії. Він завзято хапається за кілька робіт одночасно, багато говорить, і в сильній манії може навіть дійти до психозу. У нього з’являється впевненість що він — напівбог. У психозі особливо небезпечно те, що поведінка хворого виходить з-під контролю.

Ознаки та симптоми манії (або маніакального епізоду):

Людина відчуває небувалий підйом сил і енергії, стає активною і неспокійною. Вона збуджена, має надто піднесений, ейфорійний настрій, проте може бути дратівливою. У хворого скачуть думки, він не здатен зосередитися, розмовляє надто швидко і нескладно, ідеї  хаотично змінюють одна одну.

В манії людина спить дуже мало, або не спить зовсім. Вона має необґрунтовану упевненість у своїх здібностях і можливостях, перебільшує їх, неадекватно оцінює ситуацію. Манія призводить до марнотратства, підвищення сексуальної активності та потягу до наркотиків — особливо кокаїну,— алкоголю, а також ліків від безсоння. Людина поводиться провокаційно, настирливо або агресивно. Проблеми з лікуванням виникають через те, що пацієнт заперечує наявність у себе хвороби.

Манія відрізняється від нормального підвищеного настрою присутністю додаткових симптомів – трьох чи більше. Цей стан має тривати майже щодня протягом тижня або довше. Говорити напевне про наближення епізоду можна тоді, коли є чотири додаткових симптоми.

Ознаки та симптоми депресії (або депресивного епізоду):

Тривалий час людина відчуває тугу, тривогу або спустошення, які супроводжуються безнадією й песимізмом. В депресії люди можуть відчувати провину, нікчемність, безпорадність. Хворому не цікаво те, що раніше тішило — хобі, спорт, секс.

При депресії пацієнта долає хронічна втома, він має труднощі з реагуванням на зовнішні подразники. Людина не може сконцентруватися, а отже проблемою стає будь-яке навчання та прийняття рішень.

Депресивний епізод також характеризується занепокоєнням, дратівливістю. Виникають проблеми зі сном — людина або занадто багато спить, або потерпає від безсоння. Псується харчова поведінка: хворий або переїдає і набирає вагу, або голодує і худне.

Пацієнт може відчувати біль, не пов’язаний з іншим захворюванням. Найнебезпечніше в цьому стані — це думки про самогубство та суїцидальні спроби.

Про наявність депресії можна говорити, якщо більше ніж п’ять симптомів проявляються одночасно, щодня, протягом двох або більше тижнів.

Гіпоманія 

Гіпоманія – це стан підвищеного настрою, що має ознаки манії, але слабо виражені. З’являються сили, людина стає продуктивною і працездатною, це приносить задоволення. Пацієнт в гіпоманії може не вважати себе хворим. Якщо не переконати його звернутися до лікаря й почати лікування, гіпоманія здатна перерости в манію або ж закінчитися депресією.

Психоз

Важка манія або депресія іноді переростають в психоз. З’являються галюцинації (звукові, зорові, тактильні) і марення. При БАР психотичні симптоми продовжують той пік манії або глибину депресії, в якій людина перебуває. Наприклад, в маніакальному епізоді у хворого часто трапляється манія величі, тобто людина впевнена, що вона має надзвичайні здібності, є безсмертною, чи осягнула секрет світобудови, є духовним лідером, і т.д. У депресивному епізоді іноді виникає комплекс провини або нікчемності.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Back to Top