Хворі на БАР часто страждають на порушення харчової поведінки. Як харчуватися, розповідає лікар гастроентеролог і дієтолог Євгенія Мінчук.

Є безліч причин захворювання на біполярний розлад. Це генетичний фактор, особливості виношування вагітності, вплив соціальних чинників. Як Ви вважаєте, чи може виступати чинником також дефіцит якихось нутрієнтів?

Є.А.: 

Думаю, що дефіцити поживних речовин — це і причина і наслідок захворювання. Дефіцит омега-3 жирних кислот, фолієвої кислоти, вітаміну D, цинку, магнію, таурину знижують ефективність базових ліків, подовжують періоди загострень. У пацієнтів з БАР підвищена потреба у триптофані, фенілаланіні.

Науковці довели пряму залежність психічного здоров’я від стилю харчування. Найбільш збалансованими є традиційні кухні.

Національні кухні багаті стравами з овочів, фруктів, ягід, каш, бобових, горіхів, а це – джерело цінних харчових волокон, вітамінів, мінералів. Страви з риби – важливий ресурс омега 3 жирних кислот, вітаміну Д; яєць – холіну, вітаміну Д, холестерину, лецитину, вітаміну А; з м’яса – триптофану та інших амінокислот.

Але зараз традиційні національні кухні, на жаль, відходять на другий план, поступаючись місцем «західному» стилю харчування. Втрачається важливий орієнтир правильного харчування. 

«Західний» стиль харчування — це перекуси на ходу. Наприклад, кондитерськими виробами з білого борошна, цукру, солі, маргарину, солодкою газованою вода, ковбасами або іншим обробленим м’ясом, фаст-фудом. Калорійність таких продуктів висока, а поживність низька. 

2. Чи потрібна спеціальна дієта при БАР? Чи повинна варіюватися дієта в залежності від фази захворювання?

Є.А.: 

Спеціальної дієти для пацієнтів з БАР немає, але дослідження довели позитивний вплив крітської або «середземноморської» системи харчування. У традиційній українській кухні, як і в середземноморській, основні продукти — це свіжі або квашені овочі, фрукти, ягоди, каші, цільнозерновий або житній хліб з додаванням картоплі або кукурудзяної муки, квасоля, горох, сочевиця, риба, свиняче сало, сир, ряжанка або кисле молоко, сметана, риба, м’ясо. Беріть за основу харчування національну кухню.

При депресії збільшується потреба в їжі, багатої омега-3 жирними кислотами, магнієм. Краще джерело омега-3 — солона скумбрія. З порцією скумбрії отримуємо необхідну мінімальну кількість жирних кислот для здорових людей. Для пацієнтів з БАР потреба вище приблизно рази в чотири. Кілька, мойва, оселедець, хамса, голець, яйця, насіння льону та лляне масло заповнять цей дефіцит.

Для зменшення симптомів манії треба вживати продукти, багаті на холін, магній, фолати і триптофан. Джерела магнія — жорстка вода, горіхи, каші, шпинат, бобові. Холін є в сирому яєчному жовтку, молоці. Джерело триптофану – м’ясо курки, індички, яйця, сири, тофу. Корисні вуглеводи роблять більш доступним триптофан для мозку. Це вуглеводи овочів, фруктів, ягід, бобових, каш, цільнозернового хліба.

Щоб не турбував головний біль, варто зменшити в харчуванні кількість омега-6 і збільшити омега-3 жирних кислот. Омега-6 багаті оливкова, соняшникова, арахісова олія. Менше рослинного масла і більше риби!

Ідеальне співвідношення омега-6 до омега-3-це 4:1.

3. Які харчові добавки можуть допомогти пацієнтові з БАР в ремісії, при загостренні, в гострому стані?

Є.А.:

Якщо пацієнт в ремісії без базової терапії і дефіциту нутрієнтів, то достатньо дотримуватися традиційного національного стилю харчування. Залежно від маси тіла робиться поправка на калорійність раціону. 

Пацієнту в медикаментозній ремісії або при загостренні можна додатково рекомендувати: прийом омега-3 жирних кислот по 2 грами на день, магній у вигляді цитрату, гліцинату або таурінату магнію, метілфолат, ціанокобаламін.

Пацієнти в гострий період депресії або манії особливо уразливі і схильні до ризику недоїдання або прийому в їжу висококалорійних, але не поживних продуктів. Тут вже потрібна командна робота психіатра, дієтолога і близьких пацієнтові людей. 

4. Чи є різниця — приймати синтетичні добавки, або певні продукти з тими ж поживними речовинами?

Е.А.: · Різниця між речовиною у пігулці і в продукті — в біодоступності. Природний вітамін може відрізнятися від синтезованого структурно. Рецептори клітин і біологічно активна речовина повинні відповідати одне одному, як пазли.

Натуральні овочі, фрукти, ягоди, зернові, бобові — це комплекс вітамінів, мінералів, харчових волокон, які взаємодіють між собою і нашими клітинами абсолютно гармонійно. В основі нутрітівного лікування лежить правильне харчування, а харчові добавки – це доповнення, яке теж варто підбирати правильно. Наприклад, краще засвоюється метілфолат, ніж фолієва кислота; краще гліцинат або таурінат магнію, ніж оксид.

5. У багатьох людей з біполярним розладом, є розлади харчової поведінки — анорексія, булімія.  Які порушення є найпоширенішими та що з ними робити?

Є.А .: Найчастіше зустрічається поєднання БАР з переїданням — булімією, але буває і з анорексією. Імпульсивність поведінки і труднощі з самоконтролем, очікування поліпшення самопочуття після їжі можуть бути причиною регулярного переїдання.

Можна навчитися за допомогою психотерапевтичних методів контролювати свої імпульси при прийомі їжі, апетит. Робота з дієтологом формує здорові харчові звички, тренує навички самоконтролю ваги і харчування.

Важливо, щоб члени сім’ї також навчалися правильній поведінці і своєчасно надавали необхідну допомогу в приготуванні їжі, годуванні близької людини в періоди загострень. 

Фізична активність допомагає не тільки контролювати вагу і апетит, а й зменшує тривалість епізодів депресії. Хворому необхідно до 30 хвилин в день 5 разів на тиждень аеробного навантаження і до 3 разів на тиждень силових фізичних занять. У періоди загострень досить короткої прогулянки з близькою людиною.

Обов’язковою умовою стабільного настрою, хорошого контролю апетиту є восьмигодинний сон у нічний час, а також виключення прийомів їжі вночі.

Медикаменти для стабілізації настрою спричиняють підвищення апетиту і збільшення ваги пацієнтів з БАР. Є способи корекції базової терапії з метою зменшення ризику ожиріння. Це робота психіатра. 

6. Багато пацієнтів з БАР страждають на ожиріння і ризикують захворіти на цукровий діабет. Як з цим боротися?

Є.А.: 

Ожиріння, цукровий діабет 2 типу, гіпертонічна хвороба часто бувають у пацієнтів з БАР. Смертність від серцево-судинних захворювань також вище серед пацієнтів з біполярним розладом.

Причинами ожиріння, крім переїдання і побічної дії медикаментів, можуть бути: генетична схильність, порушення вуглеводного, жирового, енергетичного обміну, хронічне запалення, порушення в кишковій мікробіоті.

Низькокалорійна збалансована дієта, фізична активність і сон — основа лікування зайвої ваги. Медикаментозне лікування призначається при ожирінні 2-3 ступеня або 1-го ступеня з ризиком розвитку діабету або гіпертонічної хвороби. Хірургічне баріатричне лікування рекомендується при 3-му ступені ожиріння.  

7. Як має виглядати приблизний раціон пацієнта з БАР в медикаментозній ремісії і зайвою вагою?

Раціон 1600 ккал.

Сніданок

Яйце некруте.

Тост цільнозерновий або морквяний, гарбузовий кекс, панкейк на вибір.

Авокадо / квасоля чорна на вибір

Кава неміцна з молоком / какао з молоком, 1 чайна ложка цукру

Другий сніданок.

Йогурт натуральний 1.6% 200 мл

Апельсин

Обід

Вінегрет з квасолею

Куряча грудка запечена зі спеціями і лимоном 100 грамів

Компот із сухофруктів

Другий перекус

Йогурт натуральний 1.6% 200 мл

банан зелений 

Мигдаль сушений, 30 грам

Вечеря

Салат з листової зелені з підсмаженим насінням кунжуту, насінням льону, соком лимона, м’яким сиром 

Картопляне пюре 100 грам

Скумбрія запечена з розмарином, перцем, лимоном 100 грам.

Корисні поради для зниження калорійності раціону.

  • У випічку кладемо утричі менше цукру, ніж вказано в рецепті.
  • Частину білого борошна замінюємо цільнозерновим. 
  • Для салатів рослинне масло дозуємо, краще робити заправки: сік лимона або інший, 1 чайна ложка масла, одна чайна ложка гірчиці.
  • Для пасти, каш робимо підливи з овочами замість масла.
  • Частину картопляного пюре можна замінити пюре з білої квасолі або сочевиці, вершкове масло можна замінити молоком. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Back to Top